Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина

Статии објавени од Христина Илковска

Шеќерот создава брчки

Шеќерот го забрзува пропаѓањето на еластинот и колагенот, протеини кои се клучни за здравјето на кожата, а го забрзува и процесот на создавање на брчки. Затоа, ако сакате да го забавите процесот на стареењето, треба целосно да го исфрлите шеќерот од својата исхрана. Веќе ...
ЗдравјеИсхрана

Што се крие зад вашата желба за храна?

Пред да изедете ќеса чипс, погледнете што се крие зад тој толку голем копнеж по него, како да го ублажите и да го одбегнете вишокот на килограми.   Копнеете по: солена храна   Веројатно имате: Чувство како да ја губите контролата и немате енергија. Студиите...
ЗдравјеИсхрана

Знаете ли што е холистичка масажа?

Холистичката масажа преставува древен, индивидуален третман кој е специјално креиран за секој клиент. Таа е посебно фокусирана на емоционалната и духовната благосостојба, а подеднакво влијае на слободување на токсините од телото и на смирување на болките во грбот.   ...
ЗдравјеРазно

Кои се придобивките од скокање на јаже?

  Почнувајќи од земјата па нагоре,скокањето јаже е одлично за вашите “листови”,зглобовите на глуждовите,вашите колена,мускулите на колковите, ако навистина го совладате темпото и напредувате во правењето двојно повеќе.Темпото на вртење на јажето го даваат рамената, р...
Боди-фит

Кофеин пред теретана – да или не?

  Консумирањето кафе за многумина е неопходен дневен ритуал. Но, дали кафето ќе ви помогне во ефикасноста при вежбањето? Овој вистински антиоксиданс крие тајна која ќе ви помогне при губењето на вишокот килограми и постигнувањето на посакуваните резултати.   ...
Боди-фитИсхрана

Растенија кои ги смируваат нервите

  Во денешно време секој од нас е изложен на стрес и има се повеќе луѓе кои имаат проблем со нервозата. Наместо да пиеме лекови, можеме да си помогнеме на себе на природен начин. Анасон, мајчина душичка, камилица, кантарион, лаванда... се само некои од растенијата ко...
ЗдравјеРазно

Мицералната вода за нега на лицето

  Мицералната вода е совршен производ кој ја чисти и негува кожата на лицето. Поради фантастичните ефекти, жените ширум светот ја имаат ставено на листата на фаворитни производи. Името мицерална вода е изведен од зборот мицеле (анг. micelles), кој ги означува молекул...
ЗдравјеРазно
Бананата е тропско растение со потекло од југоисточна Азија. Нејзиното дрво биолошки не претставува дрво, иако така изгледа поради поради својата висина од повеќе од 10 метри, туку таа е само високо растение со висок корен. А, технички, плодовите на бананата се всушност боби...
ЗдравјеИсхрана

Каде се се крие естрогенот?

Нарушувањето на работата на жлездите ќе влијае врз поголемото или помалото лачење на хормонот, па така и на естрогенот. Недостигот или вишокот на естроген ќе има големо влијание на целокупниот организам. Во многу случаи не сме ни свесни дека јадеме естроген од храната, што к...
Исхрана
И покрај истражувањата на мозокот, таа мала сива материја се уште е голема непознаница во светот. Она што го знаеме е само дека е поделен на две половини и дека доминацијата на едната влијае на карактеристиките на човекот. Во само една секунда, нашиот мозок може да формира м...
Разно
Болката и заморот во мускулите се дел од процесот на градење на силата и издржливоста и јасен знак дека меѓу вежбањата треба да постои соодветен период на одмор. Но, што доколку и по ден-два одморање од вежбањето поворно имаме болка и чувствуваме дека многу не боли? Тоа би м...
Боди-фит

Диета против стареење

Доколку сакате да го забавите процесот на стареење и да го продолжите животнот век, тогаш оваа диета е за вас. Во основа, оваа диета е список а производи чие консумирање помага да се забави стареењето. Суштината е да се намали вносот на калории за 30% од стандардниот внос и ...
Исхрана

Печени јаболки – лек за зарипнатост

Против болки во грлото и зарипнатост, лек се печените јаболки. Тегобите можат да се отстранат со три печени јаболки, кои треба да се изедат една по друга - тврди виенскиот стручњак за исхрана, професорот Хадемар Банкхофер.   Притоа, според професорот, важно е јабо...
Здравје

Како најдобро да се заштитите од студот?

Изложеноста на ниски температури, како на отворен така и во затворен простор, различно влијае врз здравјето на луѓето и може да предизвика различни симптоми. Со правилно однесување и адекватна опрема можат да се спречат или значително да се намалат последиците кои може да ги...
ЗдравјеРазно

Kако да го излекувате перутот ?

Перутот е невоспалителна варијанта на себороичен дерматитис. Еден е од честите проблеми со кој голем дел од популацијата се среќава барем еднаш во животот, а како хроничен облик е присутен кај 2% до 5% од луѓето. Може да се појави во секое доба од животот и е почест кај мажи...
ЗдравјеРазно
Расол е сокот од киселата зелка. Оваа течност е многу лековита, бидејќи во себе содржи големи количини од витамините Б, Ц, Е, К и минерали како калиум, калциум, фосфор, железо, бакар, цинк и магнезиум. Одлична е за дигестијата и за јакнење на цревната флора. Богата е со добр...
Исхрана

3 симтоми на воспалено слепо црево

Слепото црево се смета за ,,непотребно,, бидејќи, како што велат докторите, тоа нема никаква функција во разградувањето и елиминацијата на остатоците од сварената храна.   Сепак, ова ,,црвче,, во организмот понекогаш знае да биде многу проблематично. Затоа е добро...
Здравје

Зошто стомакот ви е постојано надуен?

Надуеноста се дефинира како отекување на стомакот, кое воглаво е болна и непријатна состојба, а еве зошто стомакот е надуен и на која болест оваа појава упатува.   Гасовите се една од главните причини за надуеност. Најдобро се лекуваат со одбегнување храна која пр...
Здравје

10 совети за правилно миење на лицето

Знаете колку е важно редовното чистење на лицето, но постои веројатност дека тоа го правите на погрешен начин. Ова се само некои од вообичаените грешки при изведување на вашите рутини за нега на лицето. Доктор Макрен Алексиадес-Арменакас, професорка на Универзитетот Јејл, СА...
ЗдравјеРазно

Восокот во уши открива многу болести

Восокот ги штити и влажни каналите во увото и содржи специјални хемикалии кои се борат против инфекции кои можат да ја оштетат кожата внатре во увото.   Восокот може да се разликува според боја, текстура и мирис. Одредете ја бојата и погледнете што може да значи: ...
ЗдравјеРазно
Повеќе Статии