Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина

Статии објавени од Христина Илковска

Често ви крцкаат зглобовите при станување или за време на вежбање? Дали треба да се загрижите поради тоа? Стручњаците велат дека се работи крепитација. Во повеќето случаи, ако зглобовите крцкаат, но не болат, тогаш тоа е крепитација која во медицината означува крцкање на згл...
ЗдравјеРазно
Високиот крвен притисок е сериозен здравствен проблем ширум светот, а ако не се контролира може да предизвика ненадејна смрт. Според податоците на американскиот Центар за контрола на болести и превенција, повеќе од полоивна луѓе и не знаат дека имаат проблем со висок крвен п...
ЗдравјеИсхрана

Биполарно афективно нарушување

Биполарно афективно нарушување е второ име за маничната депресија. Тоа е големо афективно нарушување или нарушување на расположението кое се карактеризира со драматични промени на расположението. Ова нарушување е сериозна состојба, комплексно нарушување во кое манијата преди...
Здравје
Бавен метаболизам, нагло губење на килограмите и хроничен замор, се само некои од симптомите од недостаток на јод. Во продолжение погледнете какви се здравствени проблеми предизвикува и кои се намирници го содржат. Секоја година се раѓаат по 41 милион деца во земјите во раз...
ЗдравјеИсхрана

6 причини зошто е важно да се има хоби

Во последно време како постојано сите околу нас да се зафатени и повеќе никој нема време за хоби. Независно од тоа какви се обврски имате, обидете се малку да размислите дали навистина сте толку зафатени како што мислите? Хобито помага за подобро организирање на времето Па...
Разно

Затегнете го телото за само 30 дена

Џилијан Мајклс моментално е една од најпопуларните фитнес стручњаци, животни тренери и мотивациски говорници. Ова е нејзината 30-дневна програма за постигнување врвни резултати во согорувањето на вишокот килорами. Се работи за програма на вежбање која е поделена на три нивоа...
Боди-фитВидео

Што се лекува јоргованот?

  Еден од најпрепознатливите пролетни цветови е јоргованот, кој во своите цветчиња, листови и стебленце крие бројни лековити својства, па е многу популарно растение во хомеопатијата. Негова татковина е Балканскиот Полуостров. Како цвет е омилен во христијанството. Се...
ЗдравјеРазно

Полнети чоколадни колачи со рогач

  Состојки: 1/2 филџан интегрално брашно 1/2 филџан мелен сиров лешник 1 филџан овесни снегулки (поситни или смелени во блендер) 1 филџан рогач 1/2 кесичка прашок за пециво прстофат ситна нерафинирана морска сол веган чоколаден крем  ...
Исхрана

5 лесни вежби за рбетот

Ако сте од оние кои поради работата едноставно мора да седите по цел ден, вашиот рбет веројатно веќе пати. Не очајувајте, туку веднаш тргнете во акција и направете се за да ја поправите штетата нанесена од претераното седење на работното место. Сетете се дека ,,седењето е но...
Боди-фитВидео

Ендоморфна диета

За ендоморфните типови, тоталниот калориски внес не е единствениот важен фактор. Тие исто така треба да обратат големо внимание на нивниот макронутритивен сооднос (протеини, јагленохидрати и масти) што е неопходен фактор кога станува збор за губење и оддржување на здравата т...
Боди-фит

Таи чи за здраво срце и помалку стрес

Оваа стара кинеска боречка вештина денес се користи во терапевтски цели, бидејќи продонесува за зачувување на здравјето и влијае на брзото закрепнување по болест. Таи чи чуан е уметност на движења водени од мирен и стабилен ум, поради што оваа вештина многумина ја нарекуваат...
ЗдравјеРазно
Постојат неколку фактори кои одредуваат дали е безбедно да се користат лекови по истекот на рокот на траење, пишува Hafington post. Типот на лекот, колку време поминало од истекот на рокот и начинот на кој е чуван лекот, сите овие фактори кажуваат дали некој лек може или не ...
ЗдравјеСуплементи
Дали сте се запрашале некогаш каде одат мастите кога ќе се ,,стопат,,? Што навистина се случува со масното ткиво кога го согоруваме? Некои луѓе веруваат дека мастите се трансформираат во енергија или топлина, некои дека тие се ослободуваат или излачуваат од телото. Некои, па...
Боди-фит

Вежби за рамења

Широките и изградени рамења долго време биле симбол за мажевност и сила, правејќи ја пожелната V фигура на торзото. Но, дефинираните рамења и кај жените создаваат излузија за потенка половина и го приближуваат телото до обликот на песочен часовник. Во секој случај, убаво обл...
Боди-фитВидео

Секој заб е поврзан со некој орган

Луѓето дефинитивно мора да обратат внимание на своите заби, бидејќи тие можат да укажат на одредени проблеми со органите. Според мислењето на многу стручњаци, состојбата на вашите бубрези и мочен меур се одразува во долните и горните секачи (единиците и двојките). Кога ст...
ЗдравјеРазно

Зошто е важно да се јадат јагоди?

Покрај тоа што имаат одличен вкус, јагодите се исклучитено здрави и можат да спречат развој на многу болести. Во 100 грама јагоди има само 32 калории, па тие се одлични за сите оние кои сакаат да ослабнат. Осум јагоди со просечна големина содржат повеќе витамин Ц од еден пор...
ЗдравјеРазно
Гарсинија Камбоџа е тропско овошје уште познато и како кудам пули и Малабарски тамаринд. Личи на мала тиква, а по боја е зелено-жолта. Во последниве неколку години се рекламира како ефикасен суплемент за губење на телесната тежина преку инхибирање на способноста на телото да...
Боди-фитСуплементи

Непознатите благодети од гороцветот

Од рана пролет до доцен мај ливадите и пасиштата ги краси со својата преубава жолта боја. Тоа е гороцветот, повеќегодишно зелјесто растение (лат. Adonis vernalis). Латинското име го има добиено по убавиот ловец Адонис од грчката митологија, додека vernalis открива дека цвет ...
Здравје

Мафини од јаболка и кардамон

Состојки: 2 филџани интегрално брашно (по избор) 2 супени лажици мелен лен 1 филџан пире од јаболки 1/2 филџан млеко од соја 1/2 филџан кафеав шеќер 2 лажички цимет 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка мелен кардамон малку масло малку сол ...
Исхрана
Ако сакате да јадете, а притоа не сакате да имате вишок килограми, тогаш сигурно имате слушнато разни приказни за диетите со кои се губат килограмите без никакво откажување од храната.   Не им верувајте на чудотворните диети   Обично тие приказни се спакувани...
Боди-фитСуплементи
Повеќе Статии