Семињата се полни со антиоксиданси и есенцијални хранливи материи, па поради тоа треба да се застапени во секојдневната исхрана.

Ленено семе

Консумирањето на лененото семе е лесен начин за време на секој оброк да се добива неопходната количина на омега-3 масни киселини, влакна и антиоксиданси. Исто така, познато е дека лененото семе помага во намалуванње на крвниот притисок и холестеролот и за регулација на варењето, а некои студии укажуваат и на тоа дека можат да спречат и појава на рак на дојка.

Семки од тиква

Семките од тиква се богати со стеролими и фитохемикалии, кои помагаат при високо ниво на холестерол, а се добар извор на протеини, влакна, калиум и магнезиум.

Семе од сусам

Семето од сусам е одличен извор на калциум (20 грама семе содржи 90 милиграми калциум), а богати се со други минерали, како што се магнезиум и бакар.

Чиа семе

Дваесет грама чиа семе содржи во себе шест грама влакна, два грама протеини, 90 милиграми калциум и 2,5 грама омега-3 масни киселини.

Семки од сончоглед

Семките сончоглед се богати со витамин Е, манган и витамин Е1.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина