Со цел да не се лекувате сами со хемија, во продожение нудиме ефикасни народни методи за болно грло. Примените еден од овие рецепти и настинката со болно грло ќе помине преку ноќ.

 

Инхалација со лук

 

Исецкајте четири чешниња лук и прелијте ги со топла вода. Вдишувајте од оваа тинктура 10-15 минути. Оваа инхалација ќе ги убие сите патогени бактерии. Само не забораветепритоа да ги затворите очите.

 

Мед и млеко

 

Додајте во една шолја топло млеко една лажица мед, малку цимет и црн пипер. Пијте во мали голтки. Благодарение на триптофанот во млекото, отеченото грло брзо ќе се врати во нормала и болката ќе престане.

 

Здрава мешавина

 

Помешајте ѓумбир со лута пиперка, сипете врела вода, додадете цимет и морско оревче. Пчекајте 10 минути и потоа од овој раствор земајте по една лажица 3 пати дневно.

 

Врело варено вино

 

Ова е најпријаен начин за лекување болно грло. Се е во зачините во ова вино и неговата способност да ги шири крвните садови како и на високата концентрација на витамин Ц. Една шолја варено вино е доволна за лекување на болно грло.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина