1. Не намалувајте ги калориите

Преферирате да јадете минимум три или максимум шест оброци дневно, тоа е ваш избор. Она што е навистина важно, е доволниот внес на калории во текот на денот за да го одржите важиот метаболизам на задоволително ниво и за да произведете доволно енергија во текот на целиот ден.

2. Исфрлете ги меурчињата

Најдобро е да ги исфрлите газираните пијалоци. Исто така и диеталните пијалоци можат лошо да влијаат врз вас, така што предизвикуваат надуеност и ја задржуваат вишокот вода во телото.

3. Консумирајте протеини

Студиите покажаа дека исхраната богата со протеини резултира со поголемо губење на вишокот масти и намалување на килограмите отколку што е тоа случај со исхраната сиромашна со протеини. Протеините ги градат мускулите, го согоруваат вишокот и прават подолго време да се чувствуваме сити. Зеленчукот е незаменлив елемент за здрава исхрана и е извор на сите минерали ии витамини. Одберете колку што можете повеќе свеж сезонски зеленчук.

4. Заменете го путерот со маслиново масло

Готвењето со маслиново масло наместо со путер ќе го намали внесувањето на нездрави масти и ќе го зголеми внесувањето на моно и полизаситени масни киселини кои се познати по тоа што го забрзуваат метаболизмот и губењето на масните наслаги, а со тоа ќе ви засјае и косата.

5. Станете вљубеник во мастите

Вистина е – јадете масти за да можете да ги согорите мастите. Додадете тенко исечено парче авокадо во вашиот сендвич или грст јаткасто овошје (ореви, бадеми, лешници, индиски орев… во овесната каша и ќе го зголемите потенцијалот за согорување на мастите.

6. Неизбежно е консумирање на зелен чај

Катехините од зелениот чај докажано го подобруваат метаболизмот и го намалуваат апетитот, исто како што го намалуваат и обемот на половината. Напијте се шолја врел зелен чај по секој оброк за да го забрзате варењето на храната и метаболизмот.

7. Јаткасто овошје

Дали сте гладни? Грицкајте каткасто овошје за да го спречите гладот и да ги загубите випокот килограми. Но, држете се до една мала мерка неколку пати дневно.

8. Оброци по броеви

Наместо да се задржите на појадок, ручек и вечера, обидете се да јадете пет или шест помали оброци дневно. Така, има оброк бр. 1, бр.2 и т.н. Не е важно времето кога јадете, туку да јадете на секои два или три часа за да го одржите метаболизмот на високо ниво.

9. Портокал, мандарина, грејпфрут

Ниското гликемиско ниво кај ове овошја ги прави да бидат одличен извор на јагленоходрати во секој дел од денот. Се верува дека тие помагаат во метаболизмот на масни киселини во крвотокот.

12. Свежото е подобро од сувото

Сувото овошје е превкусно, но свежата верзија на истото тоа овошје е многу поубав аи послатка. Наместо, на пример, три суви кајсии, изедете ги свежи и уживајте во помалиот број на калории.

13. Јадете паметно

Хидратите се суштински елементи од вашата исхрана. Не е паметно сите да ги одбегнувате. Одберете вистински хидрати како гориво за вашето тело – хидрати на пониска гликемиска скала ќе ви ја обезбеди потребната енергија и нема да се таложи во телото во облик на масти. Трудете се да имате постојано интегрални житарки, овесни снегулки, јаболки, боровинки, портокали, грејпфрут…

14. Не ги прескокнувајте оброците

Не е во ред да ги прескокнувате оброците. На вашиот организам му е потребно гориво на секои неколку часа и тоа е она што му трба на метаболизмот за да функционира беспрекорно. Ако нема гориво, метаболизмот веднаш ќе ви забави.

 

15. Јадете пред спиење

Последниот оброк треба да го изедете околу еден час пред да си легнете, бидејќи на тој начин ги обезбедувате хранливите елементи за вашите навежбани мускули во текот на ноќта. Тоа може да биде протеински шејк, храна богата со здрави масти и зеленчук.

 

Вљубеничка во здравата исхрана и науката, сака да чита литература од разни жанрови и обожава медицина