Ден 1: Пијте зелен чај

Овој моќен напиток содржи неколку значајни антиоксиданси кои го намалуваат нивото на холестерол,а можат да го намалат и крвниот притисок.Во вода ставете три вреќички зелен чај,покријте го и оставете да отстои 10 минути.Извадете ги ќесичките и оставете да се излади.Може да додадете и мраз по желба и пијте по малку во текот на целиот ден.

Ден 2: Проверете ги етикетите на намирниците како би ги откриле нездравите масти

Возрасните кои ги читаат етикетите на храната, внесуваат два пати помалку калории од мастите, отколку оние кои воопшто не обрнуваат внимание на тоа,тврди една студија.Кога е во прашање здравото срце,тоа е многу важно.И уште поважно е да се потрудите да внесувате здрави мононезаситени масти(од маслиновото масло,јаткастите плодови,темното чоколадо,авокадото) и полинезаситени масти(од лосос,лененото масло и ореви).

Ден 3: Гответе како Италијанците

Користете маслиново масло богато со мононезаситени масни киселини секогаш кога можете.Здравите масти го намалуваат “ лошиот”LDL холестерол и го подобруваат “добриот “ HDL холестерол.Маслиновото масло е истотака богато со антиоксиданси,кои можат да помогнат во намалување на ризикот од рак и другу хронични болести,како што е и Алцхајмеровата болест. Заменете го маслото со маслиново масло,додавајте го во салати,користете го каде секаде каде што е можно.Купувајте само ладно цедено,бидејќи тоа содржи повеќе антиоксиданси.

Ден 4: Одвојте време за спиење

Секој час плус поминат во спиење кај возрасните во средни години, може да помогне во намалување на ризикот од болести на коронарните артерии,дури за 33%, известува весникот Journal of American Medical Association.Кога спиете помалку,телото испушта хормон на стрес кој ги стеснува артериите и предизвикува воспаление.На повеќето возрасни им е потребно 7-8 часа сон како би можеле добро да функционираат.

zdravo-srce1

Ден 5: Јадете храна богата со влакна

Испитувањата покажуваат колку повеќе внесувата храна богата со влакна,толку е помала веројатноста да доживеете срцев удар.Јадете житарки,пченични трици и зоб.Додадете грав во јадењата, супите и салатите.Внесувајте барем 25-35 грама влакна дневно.

Ден 6: Јадете повеќе риба

Заситените масти од месото ќе ги запушат вашите артерии. Од друга страна пак,рибата како лососот и инчуните е богата со омега 3 масни киселини кои ќе ви помогнат да вашето срце одржува постојан ритам. Една порција риба богата со омега 3 масни киселини неделно може да го намали ризикот од смрт предизвикан од срцев удар за 52%.

Ден 7: Почнете го денот со природен сок

Сокот од портокал содржи фолна киселина која помага во намалување на нивото на хомоцистеин, аминокиселини поврзани со зголемен ризик од срцев удар.Сокот од грозје е богат со флавоноиди и ресвератрол,моќни антиоксиданси кои можат да ги спречат црвените крвни клетки да формираат згрутчување.Изберете 100% овошен сок како би го намалиле внесот на шеќер во крвта.

Ден 8: Јадете повеќе зеленчук

За да го добиете внесот од 2.5 чаши зеленчук дневно,кои нутриционистите го препорачуваат секојдневно,потребно е да зеленчукот биде застапен во 50% од оброкот.Кељ,зелјето,брокулата и зелката се златен рудник на антиоксиданси и други важни фитохемикалии.

Ден 9: Јадете повеќе јаткасти плодови

Истражувањата откриваат дека оние кои јадат повеќе од 140 грама ореви неделно ја намалуваат веројатноста дека ќе добијат срцев удар или пак срцева болест за 13 .Само немојте да претерате со јаткастите плодови кои содржат многу масти  и калории.

Ден 10: Пешачете по 20 минути дневно

Само 2.5 часа вежбање неделно( тоа е нешто повеќе од 20 минути дневно) може да ја намалите веројатноста од срцев удар за 13.

Ја почитува здравата исхрана,посебно овошјето и зеленчукот,љубител на животни,верува во љубов,омилено место за живеење Париз